کنتاکتور یک دستگاه سوئیچینگ الکتریکی است که برای روشن و خاموش کردن مدار الکتریکی استفاده می‌شود. کنتاکتور یک نوع رله خاص است.  کنتاکتور تک فاز ابعاد کوچکی دارد و می‌توان آنها را به راحتی روی میدان نصب کرد. کنتاکتور‌ها عموماً باز هستند و هر زمان که سیم پیچ کنتاکتور تغذیه می‌شود، فعال می شوند. کنتاکتورها عموماً با موتورهای الکتریکی استفاده می‌شوند؛ انواع مختلفی از کنتاکتورها وجود دارد و انواع مختلف آنها ویژگی‌ها ، کاربرد و قابلیت‌های خاص خود را دارند. کنتاکتورها می‌توانند طیف وسیعی از جریان‌ها را از چند هزار آمپر و ولتاژ از تا هزاران ولت را کنترل کنند.

علاوه بر این، این دستگاه‌ها در اندازه‌های مختلفی وجود دارند. از ابعاد کوچک دستی تا اندازه‌های بزرگ تا یک متر تولید شده‌اند. کنتاکتورها معمولاً با بار جریان زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرند، زیرا قادر به کنترل جریان بیش از 5000 آمپر و قدرت زیاد بیش از 100 کیلو وات هستند. هنگامی‌که جریان‌های موتور سنگین قطع می‌شوند ، قوس ایجاد می‌کنند. برای کاهش و کنترل این قوس‌ها می‌توان از کنتاکتور استفاده کرد.

هنگامی‌ که جریان الکتریکی از این محصول عبور می‌کند، باعث می‌شود که آهنربای الکتریکی یک میدان مغناطیسی قوی ایجاد کند. این میدان مغناطیسی آرماتور را به سیم پیچ می‌کشد و این باعث ایجاد یک قوس الکتریکی می‌شود. جریان‌های الکتریکی از طریق یک تماس وارد دستگاهی می‌شوند که کنتاکتور در آن تعبیه شده است. با اضافه کردن رله اضافه بار حرارتی می‌توان از اضافه بار مدار جلوگیری کرد.

برای غیرفعال کردن، کنتاکتور را می‌توان از دستگاه اصلی که در آن تعبیه شده و در حال کار است بیرون کشید. در غیاب جریان الکتریکی که از طریق آن عبور می‌کند، فنر آرمیچر را فشار می‌دهد، بنابراین اتصال را قطع می‌کند.

کنتاکتور

خرید کنتاکتور زیمنس

کنتاکتور زیمنس با نام های تجاری مختلف در ایران عرضه میشوند. یکی از آنها، کنتاکتور زیمنس است.

ویژگی‌های این محصول به شرح زیر می‌باشد :

این محصول به واسطه توانایی تحمل جریان زیاد و تحمل شرایط بد آب و هوایی و شرایط سخت کاری یکی از پر طرفدارترین کنتاکتورهای بازار میباشند.

دیگر برتری های این دستگاه نسبت به سایرین، استفاده از پلاتین، نقره و تنگستن واقعی است که باعث افزایش تحمل آن نسبت به آمپرهای بالا شده و سرعت قطع و وصل شدن آن افزایش پیدا کرده است.

از این قطعه در صنایع و ماشین آلات صنعتی و کشاورزی و همچنین شرکت های سیمان ، پتروشیمی و… استفاده میشود.

این محصول ساخت کشور آلمان است.


در صورت نیاز به مشاوره و اطلاع از قیمت ها با کارشناسان ما در ایپاراد تماس بگیرید.

021-33994675          021-33994760          021-33990811


کاربرد کنتاکتور

این محصول با خصوصیات و قابلیت‌های متنوعی تهیه می‌شود؛ با نظر به توانایی‌هایی که دارند می‌توان آن‌ها را در صنایع گوناگونی مورد استفاده قرار داد. برخی از استفاده‌های با اهمیت این محصول عبارتند از:

خرید کنتاکتور اشنایدر

خرید کنتاکتور اشنایدر

کنتاکتور اشنایدر یکی از انواع با طول عمر بالا محسوب می‌شود.

ویژگی‌‌های آن به شرح زیر است:

ویژگی بارز این محصولات، طول عمر بالای آنها است و از لحاظ جریان بار، این محصول عمدتا به صورت سه فاز است و تا 800 آمپر ساخته میشوند.

در گذشته این محصول، با نام تله مکانیک عرضه میشد و امروزه علاوه بر تغییر نام، این شرکت تغییراتی را در ظاهر این دستگاه داده اند.

به عنوان مثال در آمپرهای بالا این دستگاه نسبت به قبل باریک‌تر و کم صداتر شده است.

این دستگاه محصول کشور فرانسه است.

مزیت‌ استفاده از کنتاکتور چیست؟

استفاده از کنتاکتورها نسبت به کلید های صنعتی دستی در چند مورد زیر خلاصه می‌شوند؛

1ـ امکان کنترل از راه دور برای مصرف‌کننده

2ـ امکان کنترل از چند نقطه برای مصرف‌ کننده

3- بالاتر بودن سرعت قطع و وصل نمودن

خرید کنتاکتور مولر

شرکت مولر (با نام سابق ایتون) بیش از 100 سال است که در تولید و عرضه انواع تجهیزات صنعتی از جمله کنتاکتور مولر و کنتاکتورهای خازنی مولر با کیفیت بالا نقش مهمی را در حوزه صنعت برق در جهان دارد.

این دستگاه نیز از محصولات کشور آلمان است.

انواع کنتاکتور

انواع کنتاکتور

در ادامه انواع مهم و پرطرفدار این محصول را بررسی می کنیم:

 کنتاکتور بر حسب آمپر

کنتاکتورها برحسب جریان (آمپر) و ولتاژ در اقسام متنوعی مشاهده می‌شوند.

کنتاکتور بر حسب جریان دائمی

به طور معمول این جریان با نشان lth2 بیان می‌گردد و در واقع جریانی است که در وضعیت کار عادی، در مدت زمان نامحدود و بی آنکه قطع شود قادر به عبور از کنتاکت‌هاست تا مانع از تولید حرارت غیر مجاز شود و به سرویس و یا تعمیر کنتاکتور نیازی نباشد.

کنتاکتور بر حسب جریان هفتگی

به طور معمول این جریان با نشان lth1 بیان شده که در وضعیت نرمال و با هفته‌ای یک مرتبه اتصال، قادر به عبور از کنتاکت‌هاست و تغییری در ویژگی‌های کنتاکتور ایجاد نمی‌کند.

کنتاکتور بر حسب جریان شیفتی

این جریان با نشان lth بیان شده و در وضعیت نرمال با اتصال هر هشت ساعت یه بار از کنتاکت‌ها عبور می‌نماید و تغییری در خصوصیات کنتاکتور ایجاد نمی‌کند.

کنتاکتور بر حسب جریان کار نامی

با نشان le بیان می‌شود که شرط به کارگیری کنتاکتور را در ارتباط با نوع  و میزان ولتاژ قرار داده است.

کنتاکتور برحسب جریان اتصال کوتاه

با نشان (lthls) بیان می‌گردد. عبارت است از میزان موثر جریان اتصال کوتاه که کلید در زمان یک ثانیه توانایی تحمل ان را دارد.

ولتاژها به شکل ولتاژ عایقی نامی (Ui)، ولتاژ کار نامی (Ue)، ولتاژ نامی تغذیه بوبین در دسترس هستند. کنتاکتورهای صنعتی ولتاژی از حدود 220 ولت داشته و کنتاکت‌های اصلی آن مختص جریان‌های 9 آمپر تا 2750 آمپر تهیه می‌شوند.

خرید کنتاکتور ABB

کنتاکتور ABB به منظور راه اندازی انواع موتورهای تک فاز، سه فاز و همچنین پروژکتورها استفاده میشوند.

این شرکت همچنین اقدام به ساخت مینی کنتاکتور ABB نیز کرده است که بسیار قدرتمند هستند.

از آنها در جاهایی که حفاظت، مهم و فضا محدود است استفاده می‌شود.

خرید کنتاکتور هیوندا

کنتاکتور هیوندا از بازه ی 9 آمپر تا 800 آمپر و توان 4 کیلو وات تا 440 کیلو وات را در برگرفته و به عبارت دیگر، این شرکت انواع مختلفی را در ولتاژهای متوسط و کم تولید کرده است.

ویژگی‌های عمومی این محصول به  شرح زیر است:

این محصول دارای کاربرد عمومی است و در تابلوهای برق، صنایع نفت، صنایع سیمان و صنایع مخابرات کاربرد دارد.

مزیت این دستگاه نسبت به سایرین آن است که شرکت هیوندای علاوه بر ارائه‌ی کیفیت بالا، قابلیت اطمینان و کارایی بالای آن ، با طراحی بهینه ی خود از طریق آنالیز الکتریکی و جنبشی، قابل اطمینان ترین و پیشرفته ترین محصولات را دارا هستند.

ساختار ایمن این دستگاه و سهولت در نصب آن از دیگر مزایای قطعات این کمپانی است.

این دستگاه (قطعه)، محصول کشور کره ی جنوبی است.

خرید کنتاکتور LS

خرید کنتاکتور LS

قطعات این شرکت با بدنه ی مستحکم و ساختار با کیفیت بالا، در جریان های مختلف از جریان کم تا جریان زیاد در بازار موجود هستند.

این قطعات انواع مختلفی دارند که در بعضی از انواع آنها جنس بویین از مس بوده و به همین دلیل کیفیت بسیار بالایی دارند.

محصولات شرکت LS ( با نام سابق LG) ساخت کشور کره ی جنوبی است.

از لحاظ کیفیت رقیب سرسخت شرکت های هیوندای و اشنایدر می‌باشد.

این کمپانی کنتاکتور LS را با قیمت بسیار مناسب در اختیار مصرف کنندگان قرار میدهد.

به عبارت دیگر قیمت مناسب این محصول در کنار کیفیت بالا، از ویژگی های بارز محصولات این کمپانی است.

تفاوت میان رله و انواع کنتاکتور

انواع کنتاکتور برای برنامه هایی با ظرفیت حمل جریان بالاتر مورد توجه قرار می گیرند. اما رله برای جریان های الکتریکی کم مورد توجه می باشد.  این محصول به راحتی نصب می گردد و بسیار کامپکت جمع و جور می باشند. این محصول چندین اتصال دارد و این اتصالات عمدتاً باز هستند.  هنگامی که سیم پیچ انواع کنتاکتور به برق متصل شود، نیروی لازم برای موتور فراهم می گردد. انواع کنتاکتور با موتورهای الکتریکی مورد استفاده قرار خواهند گرفت. 

بروزرسانی 7.07.00