کلید هوایی

در واقع به نوعی از کلیدهای اتوماتیک فشار ضعیف که معمولا در آمپراژهای بالا کاربرد دارند “کلید هوایی” می‌گویند. کلید هوایی یا کلیدهای مدار شکن قدرت هوایی که به آن‌ها دژنکتورهم می‌گویند وظیفه دارند، که از شبکه حفاظت کنند. با توجه به این مسئله که مکانیزم سیستم اطفاء جرقه در این کلیدها در هوای آزاد انجام می‌شود به آن‌ها نام کلید هوایی را اختصاص داده‌اند، که وظیفه قطع و وصل خط را نیز بر عهده دارد.

در واقع زمانی که شبکه در شرایط اتصال کوتاه، دچار افزایش و یا کاهش بیش از حد ولتاژ و فرکانس، از سنکرون خارج شدن ژنراتورها، افزایش حرارت تجهیزات و… شود کلید‌های هوایی وظیفه دارند، که از آن محافظت کنند.

اساسا این کلیدها به صورتی طراحی شده‌اند که می‌توانند از مدار الکتریکی در برابر خطرات ناشی از اتصال کوتاه، اضافه بار و… به خوبی محافظت کنند. اصولا این کلیدها در ابعاد و اندازه‌های مختلفی طراحی و تولید می‌شوند که از سایز کوچک آن‌ها در منازل استفاده می‌شود و از ابعاد بزرگ‌تر آن به منظور محافظت مدارهای ولتاژ بالا و تغذیه یک شهر استفاده می‌شود.

اساسا این کلیدها را در ورودی تابلو برق‌ها مشاهده خواهید کرد به عبارتی در تمام تابلوهای برق فشار ضعیف صنایع سیمان، مخابرات، نفت و … کاربرد دارند. کاربرد دیگری که این نوع کلیدها دارند این است که در اندازه‌ گیری بسیاری از پارامتر‌های شبکه مانند هارمونیک مورد استفاده قرار می‌گیرند. با استفاده از این کلیدها می‌توان تمام آلارم‌ها و خطاها و یا رویدادهای مهم را ثبت نمود.

سیم بندی و نصب کلید هوایی چگونه است؟

لازم است که کلیدهای هوایی را از راه دور کنترل کرد به همین دلیل لازم است که تجهیزاتی همچون موتور کلیدهای هوایی، رله آندر ولتاژ، دو عدد رله شنت تریپ، 4 عدد ترمینال بلاک که بتوان به خروجی‌ ترمینال‌ها دسترسی داشت، در اختیار باشد. در ابتدای کار لازم است که رله آندر ولتاژ را در جای خود قرار دهید، پس از آن لازم است که دو عدد رله شنت تریپ را در جای خود تعبیه کنید و سپس در جهت اتصال سیم‌ها اقدام کنید.

در نهایت بایستی با استفاده از پیچ گوشتی رله‌ها را در جای خود محکم کنید. پس از انجام این مراحل باید موتور کلید را مطابق با شفت آن در جای خود جای‌گذاری کنید. این کار را باید به صورتی انجام دهید که شفت جا بیافتد و پس از جایگذاری شفت با صدایی که از آن می‌آید، متوجه خواهید شد که شفت به درستی در جای خود قرار دارد.

حال به وسیله یک پیچ که در زیر موتور قرار دارد آن را کاملا محکم کنید. حال بایستی که سیم‌های مربوط به موتور را به کلید آن متصل نمایید و با پیچ گوشتی آن را محکم کنید. چهار عدد ترمینال بلاک در این مرحله به کارتان می‌آید که در واقع سه تای آن‌ها به رله‌ها و یکی را به موتور نصب کنید. در صورت شارژ شدن کلید اگر رله آندر ولتاژ وجود داشته باشد، کلیدها عمل نمی‌کنند؛ بنابراین لازم است که رله تحریک شود تا کلید عمل کند.

فروشگاه ایپاراد
فروشگاه ایپاراد

مجموعه‌ای از بهترین برندها با بهترین قیمت‌‌ها فقط در فروشگاه ایپاراد

کلید هوایی اشنایدر

برای خرید کلید هوایی اشنایدر لازم است که اطلاعات کافی راجع به آن داشته باشید. در واقع این کلیدها در دو مدل کشویی و ثابت طراحی و تولید می‌شوند. در واقع کلید‌های هوایی اشنایدر مدل ثابت زمانی که در یک مکان نصب می‌شوند، نمی‌توان مکان آن را تغییر داد و یا آن را جا به جا نمود. اما مدل کشویی این کلیدها را روی ریل‌ها نصب می‌کنند و قابلیت جا به جایی دارد و با استفاده از این مدل کلید می‌توان به بخش‌های مختلف آن به راحتی دسترسی داشت.

در واقع قیمت کلید هوایی مدل کشویی نسبت به مدل فیکس گران‌تر است. اساسا کلیدهای هوایی اشنایدر جزء کلیدهای ACB هستند و آن‌ها را در آمپراژهای بالا مورد استفاده قرار می‌دهند اصولا این کلیدها بر اساس عملکرد و میزان جریان به دو گروه تقسیم می‌شوند که هر کدام از آن‌ها مشخصات و ویژگی‌های خاص خود را دارند گفتنی است که ابعاد کلید هوایی اشنایدر متفاوت خواهد بود.

اساسا این کلیدها در دو دسته NT و یا NW قرار دارند؛ که نوع NT آن به عنوان یکی از کوچک‌ترین کلیدهای هوایی معروف است و معمولا جریان 630 تا 1600 آمپر را می‌تواند تحمل کند. اما کلیدهای NW در دو ابعاد مختلف تولید می‌شوند که نوع اول می‌تواند از 800 تا 4000 آمپر را تحمل کند و مدل دوم از 4000 تا 6300 آمپر را می‌تواند تحمل کند.

کلید هوایی اشنایدر
کلید هوایی زیمنس

کلید هوایی زیمنس

کلید هوایی زیمنس یا همان Siemens air ciruit breaker برای قطع و وصل شدن خط و یا حفاظت از شبکه کاربرد دارد. اساسا کلید هوایی زیمنس یا همان کلیدهای ACB در ابعاد و اندازه‌های مختلفی روانه بازار می‌شوند. این کلیدها با توجه به نوع ولتاژ مصرفی در دو گروه AC و DC قرار دارند. می‌توان گفت که یکی از پرکاربردترین کلیدهای هوایی برند زیمنس 3WA و 3WL هستند.

در واقع کلیدهای هوایی تولید شده از شرکت زیمنس به صورت 3 و 4 پل تولید می‌شوند؛ نوع سه پل این کلیدها شامل سه ورودی برای فازها هستند و اما نوع چهار پل این کلیدها علاوه بر سه ورودی برای فاز شامل ترمینال نول هم هستند.

در حالت کلید این کلیدها متشکل شده از دو بخش الکترونیک و قدرت‌اند که در بخش الکترونیکی آن‌ها ساختار میکروپروسسوری دیده می‌شود که یک ساختار بسیار دقیق است. لازم است بدانید که کلیدهای هوایی برند زیمنس به دو صورت کشویی و فیکس تولید و روانه بازار می‌شوند که با توجه به نیازتان می‌توانید آن‌ها را تهیه و خریداری کنید.

بالاترین کیفیت

کیفیت در فروشگاه سیم و کابل کسری حرف اول را می‌زند و هدف اصلی ما ارائه با کیفیت ترین محصولات موجود به شما عزیزان می‌باشد.

مناسب ترین قیمت

قیمت مناسب یکی دیگر از اهداف اصلی فروشگاه سیم و کابل کسری است تمام تلاش ما بر این است که بتوانیم باکیفیت ترین محصولات را با مناسب ترین قیمت ها به مشتریان عزیزمان ارائه دهیم.

ارسال سریع

زمان یکی دیگر از ارکان مهم در فروشگاه سیم و کابل کسری می‌باشد. تمامی محصولات سفارش داده شده در سریع ترین زمان ممکنه بدون کوچک ترین آسیبی به دست مشتریان عزیز می‌رسد.

کلید هوایی ABB

از کلید هوایی ABB در جهت حفاظت از برق صنعتی، تاسیسات روشنایی، ماشین آلات، سیم و کابل و… در برابر جریان اتصال کوتاه و یا اضافه بار استفاده می‌شود. چرا که فیوزها به صورت دائم و همیشه نمی‌توانند عمل سلکتیو و یا حفاظت موضعی را در شبکه‌های مختلف به صورت کامل و یا بدون وجود هیچگونه خطایی انجام دهند.

دلیل دوم استفاده از این کلیدها این است که در شبکه‌های سه فاز هنگامی که میزان جریان افزایش می‌یابد، قطع سه فاز به صورت همزمان و کامل لازم است و با استفاده از کلید-فیوزها و فیوزها نمی‌توان این کار را انجام داد. استفاده از این کلیدها مزیت‌های زیادی را به دنبال دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کلید هوایی
کلید هوایی

کلید هوایی LS

لازم به ذکر است بدانید که کلید هوایی LS مانند سایر برندها و مدل‌ها در دو مدل مختلف طراحی و ساخته می‌شود، یعنی دارای ساختار بدنه کشویی و فیکس است. در واقع این کلیدها در کشورمان ایران با مدل METASOL در دو مدل کشویی و ثابت روانه بازار می‌شوند و با قدرت قطع بالایی که دارند باعث شده‌اند که برای مهندسین پروژه‌های مختلف که سطح اتصال کوتاه زیادی دارند، گزینه و انتخاب اول خواهد بود. در واقع تجهیزات جانبی که برای این کلیدها ارائه می‌شود با توجه به مدل هر محصول می‌توانند ارائه شوند.

بروزرسانی 27.07.00